דמוקרטיה בישראל

המועצה ע"ש וולטון הקדוש היא המקום בו תוכלו לדבר על כל נושא שהקשר בינו לבין כדורגל קלוש עד לא קיים בכלל
סמל אישי של משתמש
KingAlpaca
קיבל.ה  1097 לייקים

יופי שנזכרו
האדום הצורר:
גם הבוסטר שלא ניתן כמעט בשום מקום במערב וכבר ניתן לשליש מהאוכלוסייה כאן זה רק בגלל שישראל הצליחה להשיג את החיסונים לפני כולם? אתה מאמין לחרטוטים של עצמך?
אמה גולדמן
קיבל.ה  395 לייקים

its-sick כתב: 26 יולי 2023, 10:12 https://www.themarker.com/technation/20 ... 25dd390000

"אני בקפלן כל שבוע, ובמקביל שוקל לעבור לחו"ל. אולי יוון, אולי ברלין"
עסקים שמתמחים בהוצאת דרכון זר ורילוקיישן מדווחים על "מבול של פניות" משלשום ■ ברשות האוכלוסין אומרים כי אין להם מידע על מספר הבקשות לאזרחות זרה, אך בשטח הלחץ מורגש היטב ■ "גם אנשים שאין להם הרבה סיכוי לאזרחות — מתקשרים כדי לברר"
06:00, 26 ביולי 2023

בתוך שעות התחילו לבעור אתמול (ג') קבוצות הפייסבוק והוואטסאפ שעוסקות בהגירה ורילוקיישן. האיום על הדמוקרטיה הישראלית גרם לישראלים רבים לחשוב על "תוכנית מילוט", ולהתחיל לברר לגבי יעדים אפשריים להגירה. בקבוצות כמו "הגירה נבונה לברלין", "הגירה זו לא מילה גסה, קנדה והשאר", "עוזבים את הארץ יחד" ורבות אחרות, פורסמו פוסטים שבהם בקשות לעצות, עזרה ושאלות פרקטיות בנושאי הגירה.
קבוצת וואטסאפ חדשה בשם "רופאים ורופאות לרילוקיישן" שנועדה לשיתוף מידע על יעדי הגירה מומלצים לרופאים, דרישות רישוי ותנאי עבודה — צברה במהירות יותר מ–1,000 חברים.
"מצד אחד אני בקפלן כל שבוע, לפעמים גם פעמיים ושלוש, מנסה להציל את המדינה הזאת שבאמת חשובה לי ואני מחובר אליה. מצד שני, לא אכחיש שאני מחפש דרכי מילוט. אין לי אזרחות זרה אז אני בודק אופציות יחד עם זוגתי: אולי יוון, אולי ברלין, ואפילו קנדה נמצאת על הפרק. איפה שיקבלו אותנו. אחרי מה שהיה אתמול — העלינו הילוך בחיפושים", מספר דניאל לוי, תושב המרכז.
גם אנשי המקצוע בתחום — עורכי דין ועסקים המתמחים בבקשות לאזרחות במגוון מדינות — מדווחים על עלייה חדה במספר הפניות לבירורים והבקשות בפועל.

יואב שטרן, שבבעלותו עסק לליווי משפחות להוצאת אזרחות גרמנית, מספר: "מאז נכנסה הממשלה החדשה יש עלייה בבקשות, אבל מאתמול זה כבר טירוף. הבוקר נפתח עם מבול של בקשות חדשות. אנחנו רואים גם עלייה בפניות של לקוחות קיימים שכבר נמצאים בתהליך, ומבקשים לברר מהו סטטוס הבקשה שלהם. גם אנשים שאין להם הרבה סיכוי לאזרחות — מתקשרים ומנסים לברר בכל זאת. המשרד שלנו הוא כמו סיסמוגרף של האירועים הפוליטיים".

גם עו"ד עמיחי זילברברג, שמתמחה בהוצאת אזרחות ודרכון פולניים, מדווח על עלייה חדה במספר הבקשות: "ברגע שהמצב הפוליטי מידרדר, יש המון פניות. אני מרגיש את הפאניקה אצל הפונים, והיא התגברה בימים שלפני ההצבעה בכנסת. אנשים לא יודעים לאן המדינה הולכת — ומחפשים עוד אופציה. לפולין אמנם יש בעיות משל עצמה, אבל מכיוון שהיא שייכת לאיחוד האירופי — היא כרטיס כניסה לכל אירופה".

ברשות האוכלוסין אומרים כי הם לא מחזיקים בנתונים של מספר הבקשות לאזרחות זרה או ההחזקה בפועל של דרכון כפול (ישראלי וזר), ובשגרירויות מסרבים לספק נתונים. ואולם בשטח כולם מרגישים את הבעבוע — ולא רק אצל אנשי מקצוע. גם אנשים פרטיים, שצברו ידע וניסיון אישי ברילוקיישן, החלו לקבל פניות רבות מחברים, כפי שמספרת מיכל אהרוני, מחזאית ופובליציסטית שבעבר גרה עם משפחתה בארה"ב: "חייתי בארה"ב עם משפחתי במשך תשע שנים וחזרתי לישראל. מדי פעם היו שואלים אותי על החיים באמריקה — אבל בחודשים האחרונים, מאז שנכנסה הממשלה הנוכחית, הפניות אליי עלו באופן משמעותי.

"פונים אלי אנשים שאני כבר לא בקשר איתם, אנשים שלמדו איתי בתיכון, קולגות מהעבודה וסתם מכרים — ומנסים לברר כל פרט: איך הוצאנו ויזות, איפה גרנו, האם קנינו רכוש, איפה כדאי לגור, כיצד הסתדרנו, איך מערכת החינוך. אני לא מבינה בהכל, אבל משתפת מניסיוני כל מה שאני יכולה. יש תהליכים טכניים שאפשר להסביר, אבל התהליך הרגשי הוא העיקר. אני תמיד מספרת שאין יום שבו התעוררתי בארה"ב ולא התגעגעתי לישראל — ואין יום פה שבו אני לא מתגעגעת לארה"ב".

אלון (שם בדוי, הפרטים שמורים במערכת), יזם היי־טק, עבר עם אשתו וארבעת ילדיו לברצלונה לפני כחודש: "אשתי רצתה לעבור עוד קודם, אבל כל השנים התנגדתי להגירה. לא ראיתי את עצמי כמישהו שיעזוב את הארץ. יש לי עבר במערכת הביטחון ואני רואה עצמי כציוני ופטריוט. אבל בחודשים האחרונים, כשהחלה רכבת ההרים המשפטית, הגעתי לתהליך של הבשלה ואז התחלנו לדבר ברצינות על האפשרות למעבר ובדקנו את המשמעויות מבחינתנו".

לדברי אלון, מהרגע שבו קיבל את ההחלטה ועד המעבר בפועל, לקחו שלושה חודשים בלבד: "הייתה לי הזדמנות לעבור לברצלונה בזכות מיזם שהתחלתי בהקמתו. היות שאני במצב כלכלי טוב יחסית, ובזכות אותו מיזם, היה לי קל להשיג ויזת עבודה. מה שהיה לנו הכי חשוב זה בית הספר של הילדים. ביררנו לגבי בית ספר יהודי, וכשדיברנו עם מנהל בית הספר הוא סיפר לנו שמספר המעוניינים להירשם אצלו גדל פי חמישה השנה. הבנתי ממנו שיש כעת ישראלים רבים שעוברים בגלל המצב הפוליטי". אלון מספר כי מאז עבר לברצלונה, מגיעות אליו פניות מחברים כדי ללמוד לגבי ההחלטה. "אני גם מרגיש לא בסדר שאני לא שם במחאה. בינתיים אני פה, אבל זה לא פוסל אפשרות שאני אחזור".

רוברט רבין, מנהל מיזם אר בריבוע, שמתמחה בנדל"ן בארה"ב, מספר על התעניינות גוברת, ומזהיר מפני החלטות מהירות שנעשות ללא בדיקה משמעותית: "יש יותר התעניינות. קל מאוד לרכוש בית בארה״ב, ובמחירים מגוונים. עם זאת, למרות הקלות שבקנייה, אנשים לא יודעים שהם נכנסים להרפתקה שיכולה להסתיים בעוגמת נפש. הסוד בהשקעה כזו הוא קנייה נכונה וניהול חכם של הנכס. הרבה ישראלים מוכרים נכסים להרבה ישראלים, ואין שבוע שאני לא מקבל טלפון ממישהו שנתקע עם נכס לא ראוי".
יאללה ביי
אנטי ביתר לשעבר
ארז שדה
קיבל.ה  683 לייקים

תמונה
הפוסט קיבל לייק אחדKingAlpaca
מתן
קיבל.ה  83 לייקים

באמת , כל פעם שאני רואה את כותרת האשכול, המחשבה המיידית שלי היא: "איפה?"
הפוסט קיבל לייק אחדארז שדה
בני12
קיבל.ה  861 לייקים

ארז שדה כתב: 26 יולי 2023, 19:53 תמונה
מראה שהקריקטוריסט חסר מושג
לצייר את המפגין היהודי עם כיפה זה סטריאוטיפי ומראה חוסר הבנה
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1632 לייקים

כמו כן הוא צייר את אוזן ימין של ביבי יותר גדולה מאוזן שמאל כשכולם יודעים שזה ההיפך, אז למרבה המזל יש לך כבר שתי סיבות *ממש טובות* להתעלם מכל מה שמשתקף אליך פה
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
הַחַיִּ֤ים וְהַמָּ֙וֶת֙ נָתַ֣תִּי לְפָנֶ֔יךָ, הַבְּרָכָ֖ה וְהַקְּלָלָ֑ה - וּבָֽחַרְתָּ֙ בַּחַיִּ֔ים
* המציג אינו רופא
בני12
קיבל.ה  861 לייקים

teknoboy כתב: 26 יולי 2023, 22:36 כמו כן הוא צייר את אוזן ימין של ביבי יותר גדולה מאוזן שמאל כשכולם יודעים שזה ההיפך, אז למרבה המזל יש לך כבר שתי סיבות *ממש טובות* להתעלם מכל מה שמשתקף אליך פה
את מה שמשתקף מהקריקטורה כבר טחנו פה עד דק
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1632 לייקים

והסיבה שצריך לטחון את מה שכל מי שלא עוצם עיניים רואה בקלות, היא שיש אנשים שכל הזמן מחפשים תירוצים ודרכים יצירתיות לא להסתכל על המציאות שמולם (נגיד לחפש בקריקטורה איזה אביזר אופנה שלא מסתדר עם הסטריאוטיפים שיש להם בראש, כדי לפסול אותה לא להצטרך להסתכל עליה יותר מדי)
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
הַחַיִּ֤ים וְהַמָּ֙וֶת֙ נָתַ֣תִּי לְפָנֶ֔יךָ, הַבְּרָכָ֖ה וְהַקְּלָלָ֑ה - וּבָֽחַרְתָּ֙ בַּחַיִּ֔ים
* המציג אינו רופא
בני12
קיבל.ה  861 לייקים

teknoboy כתב: 27 יולי 2023, 11:04 והסיבה שצריך לטחון את מה שכל מי שלא עוצם עיניים רואה בקלות, היא שיש אנשים שכל הזמן מחפשים תירוצים ודרכים יצירתיות לא להסתכל על המציאות שמולם (נגיד לחפש בקריקטורה איזה אביזר אופנה שלא מסתדר עם הסטריאוטיפים שיש להם בראש, כדי לפסול אותה לא להצטרך להסתכל עליה יותר מדי)
המסר של הקריקטורה כל כך שקוף שלדעתי אפילו דה נירו הבין אותה.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1632 לייקים

בני12 כתב: 27 יולי 2023, 19:03
teknoboy כתב: 27 יולי 2023, 11:04 והסיבה שצריך לטחון את מה שכל מי שלא עוצם עיניים רואה בקלות, היא שיש אנשים שכל הזמן מחפשים תירוצים ודרכים יצירתיות לא להסתכל על המציאות שמולם (נגיד לחפש בקריקטורה איזה אביזר אופנה שלא מסתדר עם הסטריאוטיפים שיש להם בראש, כדי לפסול אותה לא להצטרך להסתכל עליה יותר מדי)
המסר של הקריקטורה כל כך שקוף שלדעתי אפילו דה נירו הבין אותה.
בדיוק, ולכן החיפוש איפה הוא טעה וההתעכבות דווקא על זה נראים קצת כמו ניסיון להסיט את הדיון מהנושא של הפיל הענק באמצע החדר
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1632 לייקים

ובחזרה לנושא האשכול:

הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1234 לייקים

כשרק התחילה ההפיכה זה היה הצעד הכי ברור של הקואליציה. להבטיח נצחון בבחירות לנצח.
חוקים ואיסורים שאין מקורם ב"מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך" הם מרושעים מטבעם. לפי מדד זה הדת היהודית קרובה למעמד של רשע מוחלט.
لا إله
מי שמאמין ולא מפחד, הריהו שקול למחבל מתאבד.
נא לא לצטט הודעות של אנשים לא ראויים, שיישאר מוסתר, תודה.
הפוסט קיבל לייק אחדdino
ארז שדה
קיבל.ה  683 לייקים

teknoboy כתב: 27 יולי 2023, 23:03 ובחזרה לנושא האשכול:

ההצעה הזאת גם ממחישה את הבלוף לפיו חוקי היסוד הם תחליף לחוקה, ברגע שאפשר לשנות את חוקי היסוד ברוב רגיל לא מדובר בחוקה אלא בחוקים רגילים שיכולים להשתנות כל פעם לפי הרכב הקואליציה. אם חוקי היסוד היו באמת משהו שדומה לחוקה אז כל שינוי קטן בהם היה ברוב של 80 ח"כים לפחות.
חוץ מזה גם בחוק המקורי שלפיו אפשר לפסול רשימה שאינה מכירה בכך שישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית יש בעייתיות ענקית: מדינה שקוראת לעצמה דמוקרטית אבל שוללת מהמיעוט שאינו יהודי או מאזרחים שמתנגדים לרעיון המדינה היהודית אפילו לנסות לשנות את אופי המדינה לכזה שיהיה שיוויוני כלומר למדינת כל אזרחיה או למדינה שמעניקה שיוויון אזרחי ולאומי לכולם.
הפוסט קיבל לייק אחדאדום מטלי
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1632 לייקים

(יש שם לינק לאתר עם ריכוז הנתונים)
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

דמוקרטיה? כמעט בכל מקום שבו עלה רודן, ישראל התגייסה למענו

https://www.haaretz.co.il/magazine/the- ... f777880000
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1234 לייקים

https://www.haaretz.co.il/magazine/ayel ... edc5fc0000
"עיני כל העולם נשואות לישראל. תמשיכו ללחוץ בכל הכוח. אסור לכם למצמץ"
אריקה פרנז, פרופסור למדע המדינה, מתחקה אחר האסטרטגיות המתוחכמות של מנהיגים שזוכים בבחירות — ואז מפרקים את הדמוקרטיה מבפנים

ספרי קצת על עצמך.

אני פרופסור למדע המדינה באוניברסיטת מישיגן. מרבית הקריירה שלי הוקדשה למחקר של פוליטיקה ברודנויות, אבל בשנים האחרונות אני עוסקת בעיקר באופן שבו דמוקרטיות מידרדרות לרודנות, וספציפית בהתנהלותם של מנהיגים נבחרים שמפרקים את הדמוקרטיה מבפנים בעת כהונתם. זהו הנושא של ספרי השמיני, שיראה אור ב–2024 — כיצד מנהיגים חזקים הופכים את המדינות שלהם לדיקטטורה.

השיחה שלנו מתקיימת בפתחו של שבוע דרמטי בישראל, אין צורך שארחיב לגבי הרלוונטיות שלה. אציין רק שהמחקרים שלך מתבססים על דאטה. על מאגר נתונים של למעלה מ–300 מקרים של משטרים רודניים בכל רחבי העולם, מתום מלחמת העולם השנייה.

הקולגות שלי ואני משתמשים במאגר הזה, המתוארך מ–1946 עד 2022, כדי לנתח את האופנים שבהם פועלים משטרים רודניים ב–80 השנים האחרונות. להבין מה הם ההבדלים בין הדיקטטורות, כיצד השיג כל דיקטטור את כוחו, כיצד הצליח לבצר את שלטונו וכן הלאה.

ואחת המסקנות הברורות שעולות מן המחקר היא שקריסת הדמוקרטיה אינה תופעה שמוגבלת למדינות מסוימות. הדמוקרטיה הגלובלית בסכנה.

עם תום המלחמה הקרה, עוד ועוד מדינות דמוקרטיות התחילו לצוץ בכל רחבי העולם, וההנחה היתה שבסופו של דבר כל מדינות העולם יהפכו לדמוקרטיות. אך ב–15 השנים האחרונות אנחנו רואים תהליך הפוך. נסיגה מתמדת של הדמוקרטיזציה. יותר ויותר מדינות דמוקרטיות נעשות מועדות להשתלטות רודנית, וזה קורה דווקא במקומות שבהם לא ציפינו לראות זאת. נהוג להשתמש בשני מנבאים של חוסן דמוקרטי — כמה זמן המדינה היתה דמוקרטית, ורמת העושר שלה (בהתבסס על מדידת התל"ג לנפש — א"ש). התופעה המטרידה שאנחנו רואים כיום היא שדווקא מדינות עם היסטוריה דמוקרטית ארוכה, שחוקרים לא הביעו כל חשש לחסינות הדמוקרטית שלהן, כמו ארה"ב, פולין, הודו, מתחילות להראות סדקים עמוקים בדמוקרטיה. השורה התחתונה היא שכיום אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לראות בדמוקרטיה, בשום מקום בעולם, עובדה מוגמרת.

אולי המנבאים הללו כבר לא רלוונטיים, משום שהרודנות עצמה השתנתה. דיקטטורות כמו צפון קוריאה או אריתריאה הן חריגות בנוף. הדיקטטורות שאנחנו רואים כיום הן דיקטטורות בכסות דמוקרטית. או, כפי שאורבן מכנה את הונגריה — דמוקרטיה בלתי־ליברלית.

בעבר משטרים רודניים לא ניסו כלל להסתיר את העובדה שהם כאלו. המנהיג שלט במדינה ובעם באגרוף ברזל. לא היו בחירות. היריבים הפוליטיים הוצאו מהחוק. הפיכות, בפרט צבאיות, היו תופעה רווחת, משום שלא היתה כל דרך לקחת את השלטון מהרודנים, אלא בכוח. כיום התמונה שונה לחלוטין. הדיקטטורות החדשות מתחילות מדמוקרטיה, ותהליך ההשתלטות הרודנית מתבצע תוך כדי כהונתו של מנהיג נבחר. ההשתלטות הזאת נעשית באופן אטי, מעודן, מוסווה, תוך שמירה על פסאדה של הגנה על הדמוקרטיה והמוסדות הדמוקרטיים. בכל הדיקטטורות היום יש בחירות. בכל הדיקטטורות היום יש מפלגות אופוזיציוניות.

צורת ההשתלטות הזאת מאפשרת לשליט הרבה יותר גמישות ומרחב תמרון, גם כלפי פנים וגם כלפי חוץ, למול הקהילה הבינלאומית.

עבור השליט יש בכך רק יתרונות. זו לא הפיכה כוחנית שעשויה לגרור תגובת נגד חריפה או להיכשל. השתלטות אגב כהונה מאפשרת לו לחמוק ללא פגע, ולנצל את היתרון המובנה שלו — הוא בשלטון ויש לו גישה חופשית למשאבי המדינה ולמוסדותיה. המחקר מראה באופן ברור ועקבי, שככל שהרודנות מצליחה להסתוות באופן מוצלח יותר לדמוקרטיה, כך כהונתו של הרודן ארוכה יותר.

משום שהוא משתמש בדמוקרטיה, ובמוסדות הדמוקרטיים, כדי לבצר את כוחו.

אכן. זה עוזר לו להימנע מעימותים או מביקורת מצד הקהילה הבינלאומית, שהיתה עשויה להתערב וללחוץ אילו היה מודיע, למשל, שלא ייערכו יותר בחירות. אנחנו יודעים כיום שיש תעשייה שלמה של מה שנקרא "משקיפי זומבי". אלו הן קבוצות של משקיפים שאמונות, כביכול, על טוהר הבחירות. ראינו את זה קורה בכמה דיקטטורות — כאשר נערכו בחירות שהן כמובן לא הוגנות ולא חופשיות, משקיפי הצללים הללו היללו את הליך הבחירות וטענו שהוא היה שקוף, הוגן וטהור. זה ממחיש לנו כמה רחוק המשטרים הללו מוכנים ללכת כדי להוכיח כביכול שהם דמוקרטיים.

מסכי עשן. כמה מוכר.

כן. חשבי, למשל, על ההפיכה בצ'ילה בשנות ה–70. פינושה יזם הפיכה שהדיחה ממשלה דמוקרטית מכהנת. הדמוקרטיה נגמרה בתוך יום אחד. לעומת זאת צ'אבס בוונצואלה הגיע לשלטון באמצעות בחירות דמוקרטיות, ואז החל אט־אט לפרק את השיטה מבפנים. זה ארך שנים על גבי שנים, שבהן גם המומחים והחוקרים הגדולים ביותר היו חלוקים בדעותיהם אם ונצואלה היא דיקטטורה או דמוקרטיה (צ'אבס עלה לשלטון ב–1999 ושלט במדינה עד מותו ב–2013 — א"ש). כאשר אין אירוע ספציפי שמהווה טריגר למחאה גדולה או ללחץ בינלאומי, שוחרי הדמוקרטיה מתקשים להבין מה בדיוק קורה, להתאחד ולפעול. השתלטות תוך כדי כהונה היא אסטרטגיה מתוחכמת ביותר. היא מבלבלת את המתנגדים ומאפשרת למנהיג חופש פעולה כמעט מוחלט, משום שהוא, וחברי המפלגה שלו, שתומכים בו ללא סייג, ממשיכים לדבוק בנרטיב שהכל בסדר, הכל נורמלי, הכל דמוקרטי.

כן. גם נתניהו ושלוחיו מכנים את ההפיכה "חיזוק הדמוקרטיה". מעניין לדבר על תפקידה של האופוזיציה בסוג זה של השתלטות. לנתניהו היסטוריה ארוכה של שימוש באופוזיציה לצרכיו, בכל מיני הקשרים. הוא עשה זאת גם עכשיו. אחרי שהבין את עוצמת ההתנגדות, הוא כלא את האופוזיציה במלכודת ההידברות, שאיפשרה לו להרוויח זמן ולהיערך מחדש.

כמתבוננת מבחוץ אכן התרשמתי שההחלטה להקפיא את ההפיכה ולהיכנס להידברות היתה מס שפתיים בלבד. ניסיון, שצלח, להסיט את תשומת הלב של הקהילה הבינלאומית. זה נעשה משום שהמחאה בישראל עוררה הרבה עניין עולמי, עיני העולם כולו היו נשואות אליכם. זה, כמובן, לא מה שנתניהו רצה, ולכן הוא פנה להידברות. כך הוא הצליח להעמיד פנים שהוא עסוק במשא ומתן משמעותי, להיערך מחדש ולהתקדם עם התוכניות שלו, בתקווה שאנשים מן השורה יישרו קו.

נתניהו רוצה לפרק את האופוזיציה ולהחליש את המחאה מבפנים. גם מפלגות האופוזיציה הן בסך הכל עוד כלי בידיו.

כאשר מנהיגים עסוקים בהשגת עוד ועוד כוח, כפי שאנחנו רואים במקרה של נתניהו, הם יעשו כל מה שהם יכולים כדי להחליש את המתנגדים. זו טרגדיה מכוונת, ואנחנו רואים את זה בהקשרים ובמדינות שונות, כאשר כל הצעות ענף הזית, כביכול, שמגיעות מהרודן בסופו של דבר רק פוגעות בהתנגדות. הוא ממוקד בריכוז הכוח בידיו, ומחליש ומפצל את האופוזיציה, גם באמצעות החתירה הזאת, בכפייה, לשתף איתו פעולה. ראינו את זה בארה"ב אחרי אירועי הקפיטול, כשהדמוקרטים נחלקו סביב שאלת ההתמודדות עם טראמפ ואחריותו לאירוע. ההתנהלות הפסולה של המנהיג מחלישה את המתנגדים הפוליטיים שלו, שמוצאים את עצמם מתווכחים ומפולגים בענייני התגובה ההולמת והנכונה לאופן שבו הוא מרשה לעצמו להתנהג — האם אנחנו רוצים לנסות לפגוש אותו באמצע או שאנחנו רוצים להתנגד?

נתניהו השתמש לא רק באופוזיציה ובתשתית הדמוקרטית, אלא גם בהתנגדות עצמה. במוחים ובמחאה. בראיון שנתן לרשת זרה — הוא לא נוהג להתראיין בישראל — הוא העז לומר שהמחאה היא הוכחה לכך שבישראל יש דמוקרטיה בריאה וחסונה.

גם את זה ראינו במקומות אחרים. השליט הנבחר דבק בנרטיב של "דמוקרטיה" כדי לכסות על כוונותיו. חברי המפלגה שלו, שדבקים בו בגלל האינטרסים האישיים שלהם, ממשיכים להדהד את המסר הזה — מה שקורה בעצם טוב לדמוקרטיה, והעובדה שאנשים מוחים רק מצביעה על כך שהדמוקרטיה משגשגת. גם אני ראיתי בסיקור של מה שמתרחש בישראל כיום הרבה הסברים שלפיהם ההפיכה המשפטית המתוכננת טובה ומיטיבה עבור הדמוקרטיה. עמיתיי למחקר ואני רואים באופן מובהק שבכל העולם הנרטיבים הללו, של "זה טוב לדמוקרטיה", והפעולות שננקטות בשמם, רק מגבירות את הקיטוב והפילוג בחברה. המנהיג ממשיך לרחוץ בניקיון כפיו, ולטעון שהוא לא מבין על מה המהומה ולמה כולם כועסים, שהרי מה שקורה רק מקדם את הדמוקרטיה, אבל העם נקרע לגזרים.

וגם זה משרת אותו. חברה מקוטבת היא חלומו הגדול של כל רודן.

ללא ספק. גם המתנגדים לשלטונו של טראמפ חששו רק לדמוקרטיה. בסופו של דבר ראינו גם הידרדרות עמוקה של הדמוקרטיה, וגם הסלמה מדאיגה של הקיטוב. התמיכה בטראמפ, שקידם ללא בושה מדיניות שפוגעת בדמוקרטיה, רק התרחבה.

אני מאמינה שהוא עוד יחזור. אני חושבת שסוג זה של שלטון גורם לשינוי עמוק בעם. הערכים הדמוקרטיים והחשיבה הדמוקרטית נהרסים. החברה עצמה הולכת ונעשית בלתי־דמוקרטית.

גם זה קשור לפסאדה הדמוקרטית. התמיכה שהמנהיגים הללו זוכים לה, גם מצד הציבור הרחב וגם מצד האליטות, מניעה תהליך של שיתוף פעולה נרחב עם הרודן, במקום התקוממות.

אלו נזקי הנרמול והגזלייטינג. גם זה תהליך שמתרחש בישראל שנים רבות. נתניהו מזיז את הקו לאט ובזהירות. מנרמל ומתקדם הלאה.

גם בארה"ב בכירים במפלגה הרפובליקאית בארה"ב תמכו בטראמפ. המסר הברור לאנשים מן השורה שתומכים במפלגה והיו מודאגים בגלל טראמפ היה — כן, הכל בסדר, מה שהוא עושה מהווה התנהלות פוליטית נורמלית, ומי שמתנגד לו הוא סתם היסטרי. כך השליטים האלה מצליחים לשמור על פופולריות גדולה, גם אם חלק מהתומכים בהם שוחרי דמוקרטיה מטבעם. התומכים לא חושבים שמה שהם עושים הוא לתמוך במנהיג אנטי־דמוקרטי. הם באמת ובתמים מאמינים שהכל בסדר ושהמתנגדים סתם מגזימים.

"יותר ויותר מדינות נעשות מועדות להשתלטות רודנית, וזה קורה במקומות שבהם לא ציפינו. אפילו מדינות עם היסטוריה דמוקרטית ארוכה ותל"ג גבוה מתחילות להראות סדקים. כיום בשום מקום אי־אפשר לראות בדמוקרטיה עובדה מוגמרת"

גם זה, כמובן, קורה כעת בישראל. אבל מה שאת מתארת פה, התמיכה הבלתי־מסויגת הזאת במנהיג, זה לא קשור כבר למנהיג עצמו ולאישיותו? קוראים לזה בכל מיני שמות — מנהיג פופוליסטי. מנהיג כריזמטי. מנהיג פרסונליסטי.

בשנים האחרונות אנחנו רואים יותר ויותר רודנויות פרסונליסטיות. זו רודנות שמאיימת לא רק על המדינה, מבפנים, אלא על הסדר העולמי.

כפי שאנחנו רואים בסיפורו של פוטין והמלחמה באוקראינה.

פוטין הגיע למצב שבו הוא מוקף לחלוטין בעושי דברו, אין אף אחד שיכול לומר לו את האמת או לשקף לו את המציאות, והוא גם לא נדרש לתת דין וחשבון על מעשיו. כולנו רואים את התוצאה.

מה בעצם ההבדל בין מנהיג פרסונליסטי למנהיג פופוליסטי?

יש חפיפה גדולה, אבל אין זהות. לא הייתי נכנסת להבדלים, משום שלדעתי הם מעניינים בעיקר חוקרים. פרסונליזם מתייחס למבנה או לשיטה פוליטית שבה כל הכוח מרוכז בידי מי שעומד בראש. במשטר פרסונליסטי, המנהיג שולט באופן בלעדי בכל, הוא מקבל את כל ההחלטות. זה יותר מבנה שלטוני מאשר אידיאולוגיה. המפלגה מהווה רק חותמת גומי. כל המינויים של השליט הפרסונליסטי הם משרות אמון, שלו או של קרובי משפחתו. במשטרים פרסונליסטיים האליטות של השררה דבקות במנהיג משום שהן תלויות בו. הן מבינות שסופו הוא גם סופן, ולכן גם אם הוא רוצה לעשות משהו שהם מבינים שהוא בעייתי, מזיק, הרסני — הם שותקים והולכים איתו.

יש תמונה מפורסמת של נתניהו ביום פתיחת משפטו. הוא עומד בבית המשפט ומסית נגד מערכת המשפט, כשהוא מוקף בכל שרי המפלגה. זה צולם בתקופת הקורונה, אז כולם, מלבדו, עם מסכות. תמונה סימבולית.

זה נשמע כל כך רע. אבל כן, זה בדיוק זה. הם יודעים שאם יעזו להרים ראש, הם יוחלפו מיד.

ומה שאנחנו רואים בישראל, כפי שהערת קודם, זה שהציבור שלו נותר איתו. אף שלתוכניות של נתניהו יש כבר מחיר ברור לעין — בכלכלה, בהשקעות, ביחסים עם ארה"ב — התמיכה בו נשחקה באופן שולי יחסית. התומכים שלו מוכנים לשאת הכל, ובלבד שהוא יישאר בשלטון.

בוודאי, כי סוג זה של מנהיגים מתמחה גם בבניית סיפורים שבהם ההשתלטות הרודנות היא לטובת הציבור, ואילו הבעיות והקשיים אינם באשמתו, אלא מפני שהאופוזיציה והמחאה הורסות הכל. הן אלו שגורמות למשקיעים לסגת.

ספר ההדרכה לפשיסט, פרק ראשון.

ממש. מה שקורה עכשיו בישראל עובד ממש בהתאם לספר ההפעלה שראינו גם במקומות אחרים. לכן, מהפרספקטיבה שלי לפחות, האנשים שמבינים לאן זה הולך ומתנגדים — חייבים להשמיע את קולם, לצלצל בפעמונים, להזהיר את הציבור. מה שקורה כיום בישראל דומה למה שהתרחש בהונגריה או בטורקיה. אנשים אולי חושבים שזה תלוש ורחוק, אבל זה בדיוק התהליך ששימש את ארדואן כדי לרכז את כל הסמכויות בידיו, לבצר את כוחו הבלתי־מוגבל ולדרדר את טורקיה לרודנות. ברגע שלמנהיגים הללו יש את הרוב הדרוש כדי להעביר את החקיקה שבה הם חפצים, הדלת לקריסת הדמוקרטיה פתוחה. ישראל צועדת בדרך הזאת. אחת המסקנות הקשות והמטרידות שעולות מהנתונים שלנו היא שאפילו במקומות שבהם מנהיגים פרסונליסטיים הפסידו את הבחירות, כמו בברזיל של בולסונרו, או בארה"ב שאחרי טראמפ, הם השאירו חותם עמוק ומתמשך בחברות שבהן שלטו. התמורה הזאת שחלה בחברה שינתה בעצם גם את התפיסה העמוקה של מה נורמלי ומה לא נורמלי בדמוקרטיה. זה לא נזק שאפשר לתקן בן לילה. הפגיעה שמנהיגים מהסוג הזה ממיטים על העם שלהם היא מאוד רצינית. עמוקה.

אולי בלתי־הפיכה.

כן. יש לנו נתונים שמצביעים על כך שברגע שתהליך ההידרדרות למשטר רודני מתחיל, רק 20% מהחברות שעוברות אותו מצליחות להשתקם. לעשות ריבאונד. יש סימן שאלה גדול איך ואם דמוקרטיות מידרדרות יכולות להחלים.

אם הן בכלל מסוגלות עוד לשאוף לכך. אם ההרס התודעתי לא הושלם.

אנשים תמיד מופתעים מכך שהציבור הרחב במדינות כאלו לא עושה מספיק על מנת למנוע את ההידרדרות הדמוקרטית. אבל יש הרבה ממצאים שתומכים בכך שרוב האנשים תומכים בדמוקרטיה, ורוצים דמוקרטיה, באופן כללי, אבל אין להם הבנה טובה מספיק של מהי דמוקרטיה בריאה. בפרט כאשר הדעות שלהם כל כך חדירות לסיפורים שקריים על מה נורמלי בדמוקרטיה, מהם הערכים האמיתיים של דמוקרטיה וכו'. זו הסיבה שאנחנו רואים הרבה פעמים שכאשר אנשים נשאלים אם הם רוצים לחיות בדמוקרטיה או תומכים בדמוקרטיה, הם משיבים בחיוב, אבל באותה נשימה מצהירים שהם תומכים באורבן, נתניהו, ארדואן או כל מנהיג אחר מהרשימה ההולכת ומתארכת הזאת. הם באמת לא רואים את הסתירה.

"גם כשמנהיגים כאלה מפסידים לבסוף, הם מותירים חותם מתמשך בחברות שבהן שלטו. הם משנים לעומק את התפיסה של מה נורמלי ומה לא נורמלי. זה לא נזק שאפשר לתקן בן לילה. הפגיעה שהם ממיטים על העם שלהם אולי בלתי־הפיכה"

בישראל מדברים הרבה בחודשים האחרונים על הונגריה, פולין, טורקיה. יש לך אולי דוגמאות למקומות אחרים?

באל סלבדור — נאיב בוקאלה, שנבחר על ידי המפלגה שהוא עצמו יצר, למעשה בנה גוף פוליטי גדול שזהה לו ולאינטרסים שלו. כאשר הוא נבחר ב–2019, איש לא היה מודאג ממצבה של הדמוקרטיה. להפך. הוא קיבל שבחים רבים על כך שהוא פנים חדשות ומרעננות בפוליטיקה. הוא התמקד בצבירת עוד ועוד כוח. הוא ערך טיהור במערכת המשפט, אייש את כל עמדות הכוח בכל המערכות בעושי דברו וכן הלאה. איכות הדמוקרטיה באל סלבדור מצויה בהידרדרות מתמדת, ואני משערת שזו הדמוקרטיה הבאה שנראה קורסת והופכת לדיקטטורה.

מה אנחנו יכולים ללמוד מהמחקר על מחאה אפקטיבית? בישראל יש הרבה מחלוקות סביב האופן שבו היא אמורה להתנהל. לוחמים וטייסים הודיעו שהם לא מתכוונים להמשיך להתנדב בצבא אם החקיקה תעבור.

המחקר מראה שמחאה אפקטיבית היא מחאה שמאחדת מספר גדול של אנשים בעלי עמדות מגוונות, שחותרים לאותה מטרה, כל עוד ציבור רחב בישראל יוצא למחות, כך גדל הסיכוי שהמחאה תשיג את מטרתה. שמירה על מחאה בלתי־אלימה גם היא קריטית לדמוקרטיה. כל זה, כמובן, לא מפתיע. עם זאת, חשוב להקדיש מחשבה לדברים הבסיסיים — מה הן נקודות התורפה של נתניהו? למי הוא באמת זקוק כדי לשמר את כוחו? אם האנשים שהוא זקוק להם לא מפעילים עליו לחץ לשנות את תוכניותיו, הוא ככל הנראה לא ישנה אותן. בישראל קיים גם ההקשר הביטחוני, פעולותיהם של מוחים כמו הטייסים הופכות את ישראל לפגיעה יותר, וגם הנתיב הזה עשוי להיות אפקטיבי ולתמרץ את נתניהו לשנות מסלול. המחאה בישראל נראית לי אפקטיבית, אבל השאלה היא אם זה לא מאוחר מדי.

שאלה טובה. זו חוויה מוזרה, לנהל דיון תיאורטי על מה שאנחנו חווים על בשרנו עכשיו. אני יכולה רק לנסות לשקף לך את החוויה המסויטת של הנרמול. מה שנראה תלוש, קיצוני ומופרך רק לפני חודשים אחדים, הופך למציאות. הכל קורס, אבל התנהגות נורמטיבית־פרלמנטרית, כמו קיזוזים בהצבעות בין האופוזיציה והקואליציה, נמשכת.

הקו הברור של מה שמתקבל על הדעת ומה שלא נע כל הזמן, בדיוק כפי שאת מתארת. פתאום זה נשמע הגיוני לחלוטין להיכנס למשא ומתן עם פוליטיקאים שפעלו ופועלים בדרכים שאך לפני כמה שנים היו לחלוטין בלתי־מתקבלות על הדעת על־ידי הרוב המכריע של החברה. זה לגמרי טבעי לתהליך הזה של השתלטות מתוך כהונה, משום שכאשר הדברים משתרעים על טווח זמן כה ארוך, אנשים באמת משנים עמדות, באופן עמוק ואותנטי, לגבי מה מתקבל על הדעת מבחינתם. בתוך כל הבלבול הזה, אני רק יכולה לתרום מהפרספקטיבה שלי ולהגיד שהזירה המשפטית היא הזירה המסוכנת מכל. לכרסום במערכת המשפט יש את ההשלכות העמוקות והקשות ביותר, ומנהיגים שמצליחים להשתלט עליה ישיגו את כל מבוקשם. אנשים תולים את תקוותיהם בכל מיני גופים או רשויות שיבלמו את ההידרדרות, אך בסופו של דבר מערכת המשפט היא קו הביצורים האחרון של הדמוקרטיה. ככל שהמנהיג מצליח לפגוע בה ולצמצם את כוחה, כך פתוחה בפניו הדרך להצליח בהשתלטות.

ובינתיים הקיטוב מסלים. אנחנו על סף מלחמת אזרחים. יכול להיות שכבר חצינו אותו.

הרווחים עבור נתניהו מחברה מפוצלת ומשוסעת הם אינסופיים. זה חלק משמעותי מהבעיה. אם היית שואלת אותי לפני עשר שנים — האם יש סיכוי שהדמוקרטיה בישראל תתערער, הייתי משיבה לך בנחרצות שאין שום סכנה כזו. והנה אנחנו רואים מה קורה. לצערי אין לנו הבנה טובה מספיק של מה גורם בשנים האחרונות לדמוקרטיות, שבאופן היסטורי הן בריאות וחסינות, להתחיל לקרוס.

לדעתי אלו הרשתות החברתיות. החשיפה הישירה למנהיגים הרעילים, בלי שום תיווך. זו לוחמה פסיכולוגית.

אחד הממצאים הברורים שיש לנו הוא שמוסדות דמוקרטיים בריאים וחזקים, כמו, למשל, מפלגות פוליטיות יציבות ומתפקדות, קריטיים ליציבות הדמוקרטיה. הרשתות החברתיות למעשה מערערות את המבנים הללו, וחותרות תחתיהם, משום שהן מאפשרות למנהיג לדבר ישירות אל האזרחים. אני מאמינה שהרשתות החברתיות משחקות תפקיד משמעותי בהידרדרות של הדמוקרטיה הגלובלית.

האם תרצי לומר כמה מילים למוחים בישראל?

הלוואי שהיו לי פתרון או הצעה שמבוססים על מחקר אקדמי. אין לי כזה. אני מרגישה גם לא בנוח לומר לאנשים מה לעשות, משום שאני מודעת היטב לכך שהמחאה כרוכה גם בסיכונים אישיים. אני חושבת שאם הישראלים רוצים להמשיך לחיות בדמוקרטיה, הם צריכים להמשיך להתנגד. ללחוץ בכל הכוח. אסור להם למצמץ. המנהיגים הללו, לא רק בישראל, פוגעים אנושות בדמוקרטיה, דווקא משום שהם עושים זאת לאט. בצעדים קטנים. צריך לחשוף אותם. למחות מול כל צעד וצעד. להסביר למה זה מסוכן. כרגע הסכנה לישראל גדולה, וההשלכות ארוכות טווח והרסניות, משום שככל שמנהיגים אלו צוברים עוד ועוד כוח, כך הסיכוי שיצליחו לחמוק בעתיד מכל סיטואציה גדל. המוחים לא מגזימים ולא היסטריים. מה שקורה בישראל בימים אלו הוא לחלוטין לא נורמלי בדמוקרטיה.
חוקים ואיסורים שאין מקורם ב"מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך" הם מרושעים מטבעם. לפי מדד זה הדת היהודית קרובה למעמד של רשע מוחלט.
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1632 לייקים

הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1632 לייקים

הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1234 לייקים

https://www.haaretz.co.il/opinions/2023 ... ffd5ce0000

הכיבוש זולג לתוך ישראל. הבואש הוא רק ההתחלה
סבסטיאן בן־דניאל (ג'ון בראון)
20:00, 29 ביולי 2023

בשבוע שעבר הופעלה מכת"זית עם נוזל "בואש" נגד המפגינים בירושלים. לאלה שלא מכירים, נוזל "בואש" הוא אמצעי אל־הרג לפיזור הפגנות, שמפיץ ריח שקשה לתאר — משהו כמו עדר שלם של פגרים שנרקבו, ומתו שוב, ונאכלו על ידי עדר אחר ואלה מתו כתוצאה מכך. הוא גורם לבחילה ונשאר על הבגדים, הנעליים והגוף ימים לאחר ההפגנה.
נוזל הבואש פותח במקור לצורך פיזור הפגנות של פלסטינים בגדה המערבית. השימושים הראשונים היו בהפגנות נגד גדר ההפרדה. ב–2012 "בית אלפא טכנולגיות" הסבה את המכת"זיות שלהם לשימוש בנוזל הזה, מה שאיפשר לאחר מכן להשתמש בו ברבות מן ההפגנות בגדה המערבית.

בהפגנות שהשתתפתי בהן, בכפר נבי סאלח למשל, נהגו חיילי צה"ל לעבור בסוף כל הפגנה בין הבתים, ולהתיז סביבם ובתוכם את הנוזל המצחין, רק כדי להרתיע את התושבים המקומיים מפני הפגנות "לא חוקיות". כאן המקום להזכיר שאין הפגנה חוקית בשטחי המשטר הצבאי בגדה, ולכן בתחילת כל הפגנה החיילים נוהגים להשתמש בגז מדמיע וירי של גומי, ולאחר מכן עוברים לשימוש בבואש. הפרקטיקה הזאת נהפכה למקובלת, ונצפתה גם בהפגנות בכפר קדום נגד סגירת הכביש המוביל לשכם, ואחר כך בשכונות מזרח ירושלים. מאוד קשה להיות הבתים לאחר השימוש בבואש, ואנשים נכים וחולים, שלא יכלו לצאת, סבלו מכך מאוד.
פעמים רבות זה נעשה תוך התבדחויות משועשעות של החיילים, שכנראה התלהבו מאוד מהצעצוע שלהם. זה היה מחריד בעיני. באחת הפעמים הם פגעו בילדה, וחייל צחק. אמרתי לו שאני אצחק כאשר יתיזו את זה עליו, והוספתי קללה. זה זיכה אותי במעצר וקצת מכות. אני לא יודע מה קרה עם אותם חיילים שצחקו. אולי הם השתחררו ועכשיו הם משתתפים בהפגנות נגד ההפיכה המשטרית וסופגים בואש בעצמם (אם כך — הרי זה החטא ועונשו). אני צחקתי בכל מקרה.
בשטחי גדה, אחרי הבואש באו רימוני גז מדמיע, כדורי גומי, כדורי רוגר ולבסוף, גם ירי חי. זה מה שמחכה למחאה
באחד המעצרים החייל שעצר אותי סיפר שאחותו היא הדוברת של שלי יחימוביץ' והוא איש שמאל, אז יש סיכוי שזה באמת קרה. אבל ניתן לשער שרוב החיילים ששירתו במקומות הללו נמצאים בצד של תומכי ההפיכה. לא במקרה דווקא חיל האוויר למשל לא לוקח חלק בפעולות דיכוי בגדה. רבים מהחיילים שלקחו חלק בדיכוי הישיר של האוכלוסייה הפלסטינית עשו רציונליזציה והצדיקו משטר דיקטטורי בשטחים מכורח הנסיבות, אך בעיקר כדי להצדיק לעצמם את מעשיהם. קשה לצפות מהם היום למחשבה עצמאית אחרת.

אין כאן כוונה לשמוח לאיד, כי מתברר שקארמה יכולה להיות דבר מסריח, אלא להזהיר. אחרי הבואש האמצעים הלכו והחריפו: רימוני גז מדמיע נורו ישירות על מפגינים (והרגו אחד מהם), כדורי גומי פגעו בעיניים וגרמו לאובדן ראייה, כדורי "אל־הרג" מסוג רוגר הרגו מפגינים כי נורו לעבר החזה, ולעת מצוא נוסף גם ירי חי. הפרקטיקות המסריחות של הכיבוש נוטות לזלוג לתוך ישראל — עד עכשיו לאט, אבל נראה שההפיכה המשטרית מאיצה תהליכים.
ככל שחוקי ההפיכה יתקדמו, גם תתחזק ההתנגדות וכפליים מכך הדיכוי. כוחות הביטחון הישראליים הם אולי המאומנים בעולם בדיכוי אוכלוסייה אזרחית — יש להם שנים של אימון. צריך להיות מוכנים להיאבק בכך, ובעיקר להתחיל להבין שביום שאחרי — ויהיה יום שאחרי — צריך לסיים את הכיבוש, אם לא בשביל הפלסטינים, לפחות כדי שלא נחטוף זרם מסריח לפנים.
لا إله
הפוסט קיבל לייק אחדInFlames
ארז שדה
קיבל.ה  683 לייקים

תמונה אם זה לא היה עצוב זה היה מצחיק ברוב של 39 ח"כים מהקואליציה והאופוזיציה כאשר נגד הצביעו רק 7 ח"כים הוחלט שאונס על רקע לאומני כלומר אונס על ידי ערבי חמור פי 2 מאונס על ידי יהודי.
ofri
קיבל.ה  148 לייקים

אשכרה משטרעת ישראל מזמנת לחקירה אנשים רק בגלל שהדליקו אבוקה
D&3
קיבל.ה  828 לייקים

מפלגת הפאשיסטים של סמוטריץ ניסתה לקיים ערב "שיח אחים", אבל חוותה קצת הקיץ של בצלאל ואף אחד לא בא

אם יש משהו אופטימי בהפיכה המשטרית זה שהמחנה הליברלי הבין ש-
א. אם זה ימשיך ככה העתיד שלו בסכנה
ב. מי בדיוק אחראי לסכנה
ארז שדה
קיבל.ה  683 לייקים

D&3 כתב: 03 אוגוסט 2023, 22:56 מפלגת הפאשיסטים של סמוטריץ ניסתה לקיים ערב "שיח אחים", אבל חוותה קצת הקיץ של בצלאל ואף אחד לא בא

ב. מי בדיוק אחראי לסכנה
תמונה
D&3
קיבל.ה  828 לייקים

והיום הפאשיסט התורן מגורש מתל אביב
תענוג
dino
קיבל.ה  2035 לייקים

D&3 כתב: 03 אוגוסט 2023, 22:56 מפלגת הפאשיסטים של סמוטריץ ניסתה לקיים ערב "שיח אחים", אבל חוותה קצת הקיץ של בצלאל ואף אחד לא בא

ב. מי בדיוק אחראי לסכנה
הניה סמוטריץ׳ היתה חייבת להוציא את השולחן החוצה ולאסוף משתתפים מהרחוב
אין ברירה
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1632 לייקים

המשטרה יורה על מפגינים רימוני הלם וגז מדמיע (דווח גם על ירי באוויר).
אולי חלק פחות מתרשמים כי הם אריתראים ושחורי עור ובכלל מתלוננים על משהו שקורה אלפי ק"מ מישראל, אבל אלה בדיוק אותם אנשים שחשבו שמה שהם רואים במזרח ירושלים ובגדה לא יקרה להם בחיים והיום הם בשוק לגלות שזה לא נכון.

הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
D&3
קיבל.ה  828 לייקים

נראה לי מספר על המתרחש יותר נאמנה
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1632 לייקים

אני מבין את הרצון להתעלם מהמציאות ולהגיד ש-this is fine, הבעיה היא שהמציאות לא תחכה לך שתבין מה קורה.
ואם אתה חושב שלאמצעי מסוים כזה או אחר יהיה גורל שונה משל כל האמצעים שבאו לפניו ואכן זלגו לתוך החיים שלך - אין לי מה להגיד חוץ מלקוות בשבילך שאתה צודק (אבל הכסף שלי מונח על זה שאתה טועה).
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
D&3
קיבל.ה  828 לייקים

בוא נתחיל בלדווח על אירועים שקרו כפי שהם קרו במציאות ואחרי זה נעבור לניתוח אותה המציאות

והשימוש במילה מציאות באופן הזה לא מחמיא לך
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1632 לייקים

לא הבנתי, אתה זועם על זה שבחרתי להתייחס להיבט מסוים של אירוע כלשהו בלי לציין את המובן מאליו, שמדובר בהיבט מסוים של אותו אירוע, ובלי לפרט ***כל*** מה שאפשר היה לפרט על האירוע?
תודה על הביקורת, דעתך חשובה לנו. אני מקווה שלא הרגשת שאני אונס אותך להוציא את הראש מהחול, חלילה.
והכי חשוב, אל תשכח לרגע, this is fine.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
D&3
קיבל.ה  828 לייקים

זועם!
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1632 לייקים

מצטער אם לא דייקתי. אם זה לא היה ברור, אני לא באמת יודע מה עובר לך בראש.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1632 לייקים

התעצבנת שאין הקשר, אז בבקשה:

כמו כן, בשביל לדעת מראש מה הולך לקרות, המשטרה הייתה צריכה רק לקרוא עיתון.

כמו כן 2, רק לפני שבוע שבועיים ראינו תמונות דומות מקטטות בין פלגים של חסידי גור.
האם גם שם הגיעו לבתי החולים אנשים שנפצעו קשה מירי שוטרים?
==================

עד כאן פינתנו "לדווח על אירועים שקרו כפי שקרו אך בלי להתעלם מההיבטים שהיינו רוצים להתעלם מהם", ומעכשיו מותר לדעתי לכולם לדון באיזה היבט של הנושא שבא להם

עריכה: מכל הלינקים ששמתי ושאפשר להגיע אליהם ממה ששמתי, הכי מומלץ (בעיקר למתעניינים בהקשר) לקרוא את זה: https://www.shomrim.news/hebrew/eritrean-refugee
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
D&3
קיבל.ה  828 לייקים

אני באמת סקרן לדעת אם אתה בכוונה מתדיין ככה או שאתה באמת מאמין שניהול השיח שלך הוא דבר מקובל והגיוני

הייתי יכול למנות איזה 5 דוגמאות לאיך אתה מבצע דמגוגית ומניפולציות רק מההודעות שלך היום, אבל אז תוכל לבצע עוד 5 בתגובה להודעה שלי, אז למרות ששבת ויש לי זמן פנוי יש דרכים יותר אפקטיביות להעביר את הזמן שלי
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1632 לייקים

לרגע חשבתי שיקרה נס ותגיב תגובה עניינית ולא על הסגנון שלי, על המקורות שלי או עליי באופן כללי. בסוף יצא שלא. מי היה מאמין.

בכל מקרה, לא בשביל זה באתי. רציתי לשתף משהו למי שבאמת מתעניין ולא נכנס הנה **רק** בשביל להתנגח:
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
InFlames
קיבל.ה  329 לייקים

איך אתם מתרצים את האלימות הזאת כאילו הממשלה אשמה? ממש יש שתי קבוצות שהורגות אחת את השנייה ובדרך בוזזות חנויות כרגע בדרום תל אביב
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1632 לייקים

InFlames כתב: 02 ספטמבר 2023, 15:52 איך אתם מתרצים את האלימות הזאת כאילו הממשלה אשמה? ממש יש שתי קבוצות שהורגות אחת את השנייה ובדרך בוזזות חנויות כרגע בדרום תל אביב
לגבי "איך המדינה אשמה" אתה מוזמן לקרוא בלינק ששיתפתי קודם (זה שהמלצתי עליו במיוחד).
אבל זה בכלל לא נושא הדיון המקורי. לנושא של "דמוקרטיה בישראל" מה שקריטי פה זה שני דברים (הראשון זה מה שהביא אותי לשתף את האירוע, את השני הבנתי תוך כדי הדיון פה): 1. משטרה שיורה אש חיה ברחובות הערים במקום לעשות את העבודה שלה, 2. העובדה שבישראל מתקיים אירוע של ממשלה דיקטטורית שמצורעת בכל העולם (אבל קונה מישראל נשק ושיטות וכו').
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

teknoboy כתב: 02 ספטמבר 2023, 14:20 התעצבנת שאין הקשר, אז בבקשה:

כמו כן, בשביל לדעת מראש מה הולך לקרות, המשטרה הייתה צריכה רק לקרוא עיתון.

כמו כן 2, רק לפני שבוע שבועיים ראינו תמונות דומות מקטטות בין פלגים של חסידי גור.
האם גם שם הגיעו לבתי החולים אנשים שנפצעו קשה מירי שוטרים?
==================

עד כאן פינתנו "לדווח על אירועים שקרו כפי שקרו אך בלי להתעלם מההיבטים שהיינו רוצים להתעלם מהם", ומעכשיו מותר לדעתי לכולם לדון באיזה היבט של הנושא שבא להם

עריכה: מכל הלינקים ששמתי ושאפשר להגיע אליהם ממה ששמתי, הכי מומלץ (בעיקר למתעניינים בהקשר) לקרוא את זה: https://www.shomrim.news/hebrew/eritrean-refugee
סיגל חברה יקרה.
אם יש אישה בעולם שאני קרוב להעריץ זו היא. מקדישה את חייה לעזרה למוחלשים ביותר חברה, בלי תמורה, וגם משלמת על כך מחיר כבד.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1632 לייקים

אם כבר הוזכרו אירועים דומים בעולם, מעניין אם גם בשוודיה, בריטניה וקנדה המשטרה ירתה אש חיה.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
שליחת תגובה