עמנואל בואטנג

פורום אוהדי הפועל תל אביב
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

ואם הפרופיל הפיזי מתייחס לאורך האף? או ליחסים בין מדידות שונות של הגולגולת? :smoke:

והרבה יותר מזה: מאיפה ההנחה שיש משהו משותף, ועוד גנטי, לכל אזרחי ניגריה או גאנה?
מישהו פה חושב שכשהבריטים שרטטו שם קווים לפני מאות שנים הם עשו את זה ככה שהשונות הגנטית תהיה מינימלית?
תבדקו, תגלו שבכל אחת מהמדינות האלה חיים אנשים מהרבה קבוצות אתניות (כלומר שאפשר איכשהו לטעון שיש ביניהם איזו קרבה גנטית), שכל אחת מהן מהווה לכל היותר כעשרים אחוז מהאוכלוסיה ומטה.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
הַחַיִּ֤ים וְהַמָּ֙וֶת֙ נָתַ֣תִּי לְפָנֶ֔יךָ, הַבְּרָכָ֖ה וְהַקְּלָלָ֑ה - וּבָֽחַרְתָּ֙ בַּחַיִּ֔ים
* המציג אינו רופא
הפוסט קיבל 3 לייקיםKingAlpacaאמה גולדמןלאפה בחינם
הוקיץ'
קיבל.ה  3827 לייקים

ואם הפרופיל הפיזי מתייחס לאורך האף? אז? עובדות נשארות עובדות גם אם לא נהוג לדבר עליהן.
ואין ספק שהחלוקה בין מדינות שונות באפריקה היא הרבה פעמים שרירותית, אבל לא הבנתי מה הקשר בין קיומן של קבוצות אתניות שונות לכך שהפרופיל הפיזי של אנשים במערב אפריקה הוא הרבה יותר שרירי ואתלטי משל אנשים במזרח אפריקה.
היית מתרעם אם הייתי אומר שסקנדינבים הם לרוב הרבה יותר גדולים וחסונים מישראלים?
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

הוקיץ' כתב: 15 פברואר 2021, 12:51 ואם הפרופיל הפיזי מתייחס לאורך האף? אז? עובדות נשארות עובדות גם אם לא נהוג לדבר עליהן.
ואין ספק שהחלוקה בין מדינות שונות באפריקה היא הרבה פעמים שרירותית, אבל לא הבנתי מה הקשר בין קיומן של קבוצות אתניות שונות לכך שהפרופיל הפיזי של אנשים במערב אפריקה הוא הרבה יותר שרירי ואתלטי משל אנשים במזרח אפריקה.
היית מתרעם אם הייתי אומר שסקנדינבים הם לרוב הרבה יותר גדולים וחסונים מישראלים?
קודם כל, לא התרעמתי.
הטענות האלה הן טענות אמפיריות, נכון? אם יש עדויות אמפיריות, אז אחלה.
להניח שיש משהו גנטי משותף לכל הכדורגלנים הניגריים זה קצת far fetched.

דבר שני, אולי באמת יש הבדל בין האוכלוסיות של מערב אפריקה ומזרח אפריקה (אפשר לבדוק ולהיווכח אם יש או אין), אבל ניגריה וגאנה הן שכנות.

(תיקון קטן למה שכתבתי קודם: בגאנה יש קבוצה אתנית דומיננטית, שכמעט חצי מהאוכלוסיה משתייכת אליה)
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
הַחַיִּ֤ים וְהַמָּ֙וֶת֙ נָתַ֣תִּי לְפָנֶ֔יךָ, הַבְּרָכָ֖ה וְהַקְּלָלָ֑ה - וּבָֽחַרְתָּ֙ בַּחַיִּ֔ים
* המציג אינו רופא
נועם שחם
קיבל.ה  735 לייקים

El dudernio כתב: 15 פברואר 2021, 12:40 אף ארוך ליהודים זה גם פרופיל פיסי?

והאמת שזה היה חצי בצחוק ברור שיש פרופיל פיסי בהתאם למטען גנטי.
וזה באמת נכון שיש הבדל בין מערב אפריקה לאזורים אחרים.

אצל הניגרים יש שילוב מדהים בין עוצמה פיזית לקלילות וזריזות. תחשוב על בחור בגודל ובמשקל של זיטו או איגביני יעקובו ואיך החברה האלו זזים.

יצא לי לשחק כמה פעמם עם זיטו וחברים שלו קטרגל, זו פשוט חוויה מעוררת קנאה לראות את הניגוד בין הגודל והעצמה הפיזית של החבר'ה האלו לקלות התנועה והזריזות.
הוקיץ'
קיבל.ה  3827 לייקים

אני לא כתבתי על ניגריה בפרט, אלא על מערב אפריקה לעומת מזרח.
ואני לא צריך לבדוק גובה ומשקל ממוצעים באזורים השונים של היבשת כדי לדעת זאת, כמו שאני לא צריך לבדוק גובה ומשקל ממוצע בגרמניה כדי לדעת שבחורה ממוצעת שם יכולה לכפכף אותי :sh-grin:
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

הוקיץ' כתב: 15 פברואר 2021, 13:01 אני לא כתבתי על ניגריה בפרט, אלא על מערב אפריקה לעומת מזרח.
ואני לא צריך לבדוק גובה ומשקל ממוצעים באזורים השונים של היבשת כדי לדעת זאת, כמו שאני לא צריך לבדוק גובה ומשקל ממוצע בגרמניה כדי לדעת שבחורה ממוצעת שם יכולה לכפכף אותי :sh-grin:
אם לא בדקת, אז מה שאתה "יודע" זה בעצם הסטריאוטיפים והדעות הקדומות שהתרגלת אליהם. :smoke:
דרך אגב, הדברים האלה נבדקו (לא יודע ספציפית על מסת שריר, אבל לדעתי גובה, למשל, כן בדקו) וכשמסתכלים על ההתפלגויות רואים שלא משנה באיזו רזולוציה מסתכלים ועל איזה גודל של קבוצה, השונות בתוך הקבוצות גדולה מהשונות ביניהן (זה היה עניין עצום לפני עשרים-שלושים שנה, אתה יכול לחפש משהו שנקרא "bell curve debate", אם אני זוכר נכון).
זה לא אומר שלא יכול להיות בשום אופן שבהקשר של משתנה מסוים באמת יש הבדל בין קבוצות אתניות, אבל זה בהחלט דבר שצריך לבדוק ולא להניח כמובן מאליו.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
הוקיץ'
קיבל.ה  3827 לייקים

teknoboy כתב: 15 פברואר 2021, 14:29
הוקיץ' כתב: 15 פברואר 2021, 13:01 אני לא כתבתי על ניגריה בפרט, אלא על מערב אפריקה לעומת מזרח.
אם לא בדקת, אז מה שאתה "יודע" זה בעצם הסטריאוטיפים והדעות הקדומות שהתרגלת אליהם. :smoke:
דרך אגב, הדברים האלה נבדקו (לא יודע ספציפית על מסת שריר, אבל לדעתי גובה, למשל, כן בדקו) וכשמסתכלים על ההתפלגויות רואים שלא משנה באיזו רזולוציה מסתכלים ועל איזה גודל של קבוצה, השונות בתוך הקבוצות גדולה מהשונות ביניהן (זה היה עניין עצום לפני עשרים-שלושים שנה, אתה יכול לחפש משהו שנקרא "bell curve debate", אם אני זוכר נכון).
זה לא אומר שלא יכול להיות בשום אופן שבהקשר של משתנה מסוים באמת יש הבדל בין קבוצות אתניות, אבל זה בהחלט דבר שצריך לבדוק ולא להניח כמובן מאליו.
זה לא עניין של דעות קדומות, אני עוקב הרבה אחרי אתלטיקה ושם זה בגדר common knowledge.
כשאני אומר שאני לא צריך לבדוק זה לא בגלל שאני מסתמך על מראה עיניים וניסיון (לצערי לא יצא לי לבקר באפריקה כדי לקבוע כזה דבר), אלא כי אני מסתמך על ידע של פיזיולוגים.
וגם אם יש קבוצות אתניות עם פרופיל פיזי שונה זה לא בהכרח משנה את התמונה הכללית.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

הוקיץ' כתב: 15 פברואר 2021, 14:54
זה לא עניין של דעות קדומות, אני עוקב הרבה אחרי אתלטיקה ושם זה בגדר common knowledge.
כשאני אומר שאני לא צריך לבדוק זה לא בגלל שאני מסתמך על מראה עיניים וניסיון (לצערי לא יצא לי לבקר באפריקה כדי לקבוע כזה דבר), אלא כי אני מסתמך על ידע של פיזיולוגים.
אבל פעם היה גם common knowledge ששחורים פחות חכמים מלבנים (זאת השאלה שהתחילה את הדיון ההוא בעקומת הפעמון, אגב).
עד היום אתה רואה שיש אנשים שמתייחסים לזה כאל common knowledge (מוקה\שוקו, "הכדורגלן האפריקאי נוטה לא להבין את המשחק, אבל הוא חזק פיזית", וכו' וכו').
כשבדקו גילו שזה לא בדיוק נכון.
אני לא אומר שמה שאתה אומר לא נכון, כי אני לא מכיר את הנתונים, אני רק אומר שה-common knowledge הזה הוא לא בסיס טוב במיוחד לבנות עליו.

על הדרך, אם יש לך איזה מקור או משהו כזה, אני אשמח לעיין. מעניין מאוד.
למיטב ידיעתי (והיא לא מיטבית בשום צורה) לא נמצאו הבדלים משמעותיים בין קבוצות אתניות, אבל אולי זה באמת כי רבים חוששים להיכנס לנושא הזה, כמו שכתבת קודם ("זה לא נעים").
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
El dudernio
קיבל.ה  1260 לייקים

teknoboy כתב: 15 פברואר 2021, 15:21
אבל פעם היה גם common knowledge ששחורים פחות חכמים מלבנים (זאת השאלה שהתחילה את הדיון ההוא בעקומת הפעמון, אגב).
עד היום אתה רואה שיש אנשים שמתייחסים לזה כאל common knowledge (מוקה\שוקו, "הכדורגלן האפריקאי נוטה לא להבין את המשחק, אבל הוא חזק פיזית", וכו' וכו').
אני לא אומר שמה שאתה אומר לא נכון, כי אני לא מכיר את הנתונים, אני רק אומר שה-common knowledge הזה הוא לא בסיס טוב במיוחד לבנות עליו.

למיטב ידיעתי (והיא לא מיטבית בשום צורה) לא נמצאו הבדלים משמעותיים בין קבוצות אתניות, אבל אולי זה באמת כי רבים חוששים להיכנס לנושא הזה, כמו שכתבת קודם ("זה לא נעים").
קראתי פעם על זה שאצל שחומי העור יש אורך גיד שונה בקרסול מאצל הלבנים דבר שנותן להם ייתרון בספרינטים.

אני מאמין שיש מחקרים נוספים בנושא אבל כמוך אני באמת לא מבין בנושא.

רק הדיון על סממנים פיזים כתלות בלאום / מוצא נשמע לי קצת גזעני לכן ציינתי את רבי פנחס גרשון הגזען הראשון לשמו.
הוקיץ'
קיבל.ה  3827 לייקים

teknoboy כתב: 15 פברואר 2021, 15:21

בגלל זה אני לא מסתמך על "סתם" אנשים מהתחום, אלא על פיזיולוגים שאני מעריך.
לדוגמה, הנה מחקר על היתרון המובנה של מזרח אפריקאים בריצות ארוכות הודות לגיד אכילס מוארך (על זה שמעתי לראשונה ממולי אפשטיין):
https://www.google.com/amp/s/uksportsci ... inant/amp/
הנה מחקר נוסף על ההבדלים הפיזיים שמאפשרים יתרון בריצות הספרינט למערב אפריקאים (או כאלה שמקורם במערב אפריקה, כמו ג'מייקנים לדוגמה):
https://www.google.com/amp/s/www.livesc ... stest.html

בכל אופן, לא צריך ללכת רחוק כדי לדעת שיש הבדלים פיזיים בין עמים שונים. מחקרים מאוד מקיפים בנוגע לגובה ממוצע הראו הבדלים עצומים בין מדינות שונות, הרבה מעבר לסטיית תקן כלשהי (לדוגמה, למעלה מ-20 ס"מ מבדילים בין הגבר הממוצע בהולנד לזה בתימן).
הפוסט קיבל 2 לייקיםteknoboyלירון האדום
סמל אישי של משתמש
פרימו לוי
קיבל.ה  768 לייקים

נועם שחם כתב: 15 פברואר 2021, 12:58

אצל הניגרים יש שילוב מדהים בין עוצמה פיזית לקלילות וזריזות. תחשוב על בחור בגודל ובמשקל של זיטו או איגביני יעקובו ואיך החברה האלו זזים.

יצא לי לשחק כמה פעמם עם זיטו וחברים שלו קטרגל, זו פשוט חוויה מעוררת קנאה לראות את הניגוד בין הגודל והעצמה הפיזית של החבר'ה האלו לקלות התנועה והזריזות.
איך קרה ששיחקת עם זיטו קטרגל? איזו קנאה!
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

הוקיץ' כתב: 15 פברואר 2021, 18:42 בכל אופן, לא צריך ללכת רחוק כדי לדעת שיש הבדלים פיזיים בין עמים שונים. מחקרים מאוד מקיפים בנוגע לגובה ממוצע הראו הבדלים עצומים בין מדינות שונות, הרבה מעבר לסטיית תקן כלשהי (לדוגמה, למעלה מ-20 ס"מ מבדילים בין הגבר הממוצע בהולנד לזה בתימן).
תודה על הלינקים.
אלה אמנם פוסטים מבלוגים, אבל אולי נגיע משם למקום טיפה יותר מבוסס (זה על המזרח אפריקאים נראה שיש בו קצת בשר).
בכל מקרה, אני חושב שעדיין לא הצלחנו לבסס את הטענה "הניגרים קרנפים, הגנאים איילות".

לגבי הולנד\תימן: מה עם גברים ששני הוריהם תימנים ונולדו וחיו בהולנד? או באופן כללי אם נשווה בין גברים עם "גנטיקה תימנית" לכאלה עם "גנטיקה הולנדית" שגדלו בתנאים דומים?
פשוט יש לי תחושה שהעובדה שהתל"ג לנפש בהולנד גבוה פי שבעים ויותר יש קשר הדוק להבדל בגובה.

עריכה: המאמר על הרצים הקנייתיים לא אומר שום דבר על קנייתים באופן כללי. הוא בדק עשרה רצים נבחרים וגילה שיש להם איזו תכונה מסוימת שאין לעשרה סטודנטים לבנים אקראיים.
אין שם אף מילה על כך שהתכונה הזאת "מאפיינת קנייתים".
יותר מזה, לקחת עשרה רצים נבחרים מקניה ולהשוות אותם לעשרה "סטודנטים לבנים פעילים גופנית" נראה לי כמו שיטת מחקר קצת מפוקפקת, ואולי אפילו שיטה שנבחרה מראש כדי לקבל תוצאה ספציפית (לא יכלו לקחת עשרה רצים לבנים ולהשוות אליהם?).
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
הוקיץ'
קיבל.ה  3827 לייקים

אפשר למצוא הרבה מחקרים מסוג זה שהגיעו לאותן מסקנות (המאמר השני מתאר מחקר מאוניברסיטת דיוק). מודה שלא התעמקתי בכתוב, אבל אם באמת חשוב לך אני יכול לחפור קצת ולמצוא משהו קצת יותר מהימן.
לגבי הולנד/תימן, אתה יכול להחליף את הולנד בבוסניה לדוגמה ולהחליף את תימן בפרו. אותם הבדלים פחות או יותר.
הוקיץ'
קיבל.ה  3827 לייקים

הנה דוגמה למאמר מעניין בנושא הפיזיולוגיה העדיפה של הקנייתים, שמדבר בין היתר על כל מיני סטראוטיפים מערביים לגבי אפריקה שהתבררו כלא נכונים:
https://www.google.com/amp/s/amp.theatl ... le/256015/
האדום הצורר
קיבל.ה  652 לייקים

אני רק פה כדי להזכיר שהדבר הראשון בערך שאמרו על בואטנג זה שהוא "לוקה בהבנה הטקטית". כנראה בעיה נפוצה בגאנה.
אינתי עומרי, הפועל.
נועם שחם
קיבל.ה  735 לייקים

פרימו לוי כתב: 15 פברואר 2021, 18:57
נועם שחם כתב: 15 פברואר 2021, 12:58

איך קרה ששיחקת עם זיטו קטרגל? איזו קנאה!
הזמנתי אותו והוא בא. איזה 5-6 פעמים. חוויה!
נועם שחם
קיבל.ה  735 לייקים

אני לא מתיימר להיות איזה חוקר או פיזיולוג.

אני רק יכול לומר שמה שאני מכיר משחקנים מניגריה ששיחקו פה ובאופן כללי מכדורגלנים ניגריים, זה שמדובר בד"כ גם בעילויים פיזיים.

לכן גם נתתי כדוגמא את מה שקורה היום בעולם הMMA שם יש שני אלופי עולם ממוצא ניגרי (ענף שבעבר נשלט בעיקר ע"י לוחמים מברזיל וארה"ב).

גם כשאתה מסתכל על נבחרת ניגריה בכדורגל באליפויות אפריקה, בד"כ הניגרים (וגם חוף השנהב) יותר אתלטיים וחזקים באופן יחסי.

זה לא מחקר מדעי, זו התרשמות אישית שלי ממה שראיתי עד היום.

אין לזה שום קשר להבנה טקטית, כי הבנה טקטית היא לא עניין גנטי, עד כמה שידוע לי. יכולת אתלטית היא בהחלט כן.

ואני מסכים שיש הרבה גזענות ביחס לשחקנים אפריקאים בכל הנוגע להבנה טקטית. אבל צריך גם לומר באותה נשימה שזה גם קשור בכך שכל נושא האימון באפריקה לוקה בחסר ביחס למקומות אחרים ולכן גם הרבה שחקנים אפריקאים לוקים ביסודות לעומת שחקנים במשחקים באירופה. זה לא קשור לצבע העור אלא למסגרת שממנה צומחים השחקנים.
האדום הצורר
קיבל.ה  652 לייקים

כן אין ספק שבישראל עבודת האימון היסודית בגילאים הצעירים ניכרת לעומת הארחי פרחי מאפריקה.
אינתי עומרי, הפועל.
נועם שחם
קיבל.ה  735 לייקים

האדום הצורר כתב: 16 פברואר 2021, 15:47 כן אין ספק שבישראל עבודת האימון היסודית בגילאים הצעירים ניכרת לעומת הארחי פרחי מאפריקה.
מודה שלא ממש הבנתי את העוקצנות.

קודם כל גם בישראל יש בעיה בסיסית של יסודות אצל הרבה שחקנים, אבל זה לא בר השוואה לאפריקה.

באפריקה יש הברה מקומות שבהם אין תנאי אימון בסיסיים ואין מתקנים. יש "חוות שחקנים" ואקדמיות בכל מיני רמות, גם מתקנים ברמה גבוהה וגם מקומות שבמקרה הטוב מתאימים למרעה.

אבל כשרון ואתלטיות יש שם בכמויות ולכן אתה יכול לראות שהרבה פעמים מגיעים לכאן שחקנים עם הרבה פוטנציאל אבל כאלו שלוקים בטכניקה בסיסית.

היופי הוא שליקויים טכניים וטקטיים אפשר לתקן ולשפר, בעוד שאתלטיות קשה יותר. שחקן בן 16 גם אם לא קיבל יסודות, יכול בהרבה עבודה להשתפר משמעותית. לעומת זאת אתה לא יכול ללמד אף אחד לרוץ 100 מטר ב-11.5 שניות.
האדס
קיבל.ה  2918 לייקים

לא צריך שום מאמר ושום מומחה כדי לקבוע שיש שוני פיזיולוגי בין אנשים שגדלו באיזורים שונים בעולם.
זו לא גזענות, אלא אמת. גזענות זה לקחת קבוצה של אוכלוסיה שונה ולפגוע בה על רקע השונות שלה.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

האדס כתב: 16 פברואר 2021, 18:25 לא צריך שום מאמר ושום מומחה כדי לקבוע שיש שוני פיזיולוגי בין אנשים שגדלו באיזורים שונים בעולם.
זו לא גזענות, אלא אמת. גזענות זה לקחת קבוצה של אוכלוסיה שונה ולפגוע בה על רקע השונות שלה.
אני אוהב את ההגדרה של גזענות מהספר "גזענות כפי שהסברתי לבתי": ההנחה שתכונות של אדם נובעות מהשיוך האתני שלו.
אתה הגדרת אפליה על רקע גזעני. זה לא אותו דבר.

לגבי ההבדלים הפיזיולוגיים בין אנשים שגדלו באזורים שונים בעולם:
אתה יכול לבדוק, ואם תמצא שיש הבדל, אז נפתרה הבעיה, ואתה מדבר על הבדל קונקרטי שגילית במציאות. אם לא מצאת, אז אין.
למען הסר ספק, גם אם תמצא, אתה עדיין צריך להראות שההבדל נובע מגנטיקה או משהו דומה, ולא מנסיבות חיים (למשל: במדינה שיש בה הרבה אנשים שסובלים מתת תזונה, תראה גובה ממוצע יותר נמוך ומסת שריר יותר נמוכה וכו' וכו', אבל אתה לא יודע אם זה גנטי או בגלל התת תזונה).

ועוד דבר שכדאי להבהיר: אני אישית לא חושד באף אחד ממשתתפי הדיון בגזענות.
פשוט הדברים האלה ש"כולם יודעים", הם בדרך כלל סטריאוטיפים נטולי ביסוס במציאות, ועל הדרך משקפים איזו הנחה כאילו שיש הבדלים משמעותיים בין "עמים" (מושג שלא ברור בשום צורה למה הוא מכוון בדיוק).
"יהודים טובים עם כסף" זה גם דבר ש"כולם יודעים". הוא גם לא פוגע באף אחד בפני עצמו ולא שום דבר דומה, אבל זה עדיין לא נעים לשמוע (בהנחה שאנחנו לא אוחזים בתפיסה גזענית על יהודים בעצמנו).

ולסיום סיומת: סליחה על החפירה. יש לי רגישות אישית לנושא.
תודה על הסבלנות :smoke:
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
הפוסט קיבל 2 לייקיםEl dudernioKingAlpaca
האדום הצורר
קיבל.ה  652 לייקים

נועם שחם כתב: 16 פברואר 2021, 17:00
האדום הצורר כתב: 16 פברואר 2021, 15:47 כן אין ספק שבישראל עבודת האימון היסודית בגילאים הצעירים ניכרת לעומת הארחי פרחי מאפריקה.

קודם כל גם בישראל יש בעיה בסיסית של יסודות אצל הרבה שחקנים, אבל זה לא בר השוואה לאפריקה.

באפריקה יש הברה מקומות שבהם אין תנאי אימון בסיסיים ואין מתקנים. יש "חוות שחקנים" ואקדמיות בכל מיני רמות, גם מתקנים ברמה גבוהה וגם מקומות שבמקרה הטוב מתאימים למרעה.

אבל כשרון ואתלטיות יש שם בכמויות ולכן אתה יכול לראות שהרבה פעמים מגיעים לכאן שחקנים עם הרבה פוטנציאל אבל כאלו שלוקים בטכניקה בסיסית.

היופי הוא שליקויים טכניים וטקטיים אפשר לתקן ולשפר, בעוד שאתלטיות קשה יותר. שחקן בן 16 גם אם לא קיבל יסודות, יכול בהרבה עבודה להשתפר משמעותית. לעומת זאת אתה לא יכול ללמד אף אחד לרוץ 100 מטר ב-11.5 שניות.
ופה אין מקומות שבמקרה הטוב מתאימים למרעה? אתה באמת חושב ששחקן אפריקאי מגיע לישראל מ"חוות שחקנים" (מה זה אומר?) ולא מקבוצת כדורגל?
אינתי עומרי, הפועל.
נועם שחם
קיבל.ה  735 לייקים

teknoboy כתב: 16 פברואר 2021, 19:41
האדס כתב: 16 פברואר 2021, 18:25 לא צריך שום מאמר ושום מומחה כדי לקבוע שיש שוני פיזיולוגי בין אנשים שגדלו באיזורים שונים בעולם.
אני אוהב את ההגדרה של גזענות מהספר "גזענות כפי שהסברתי לבתי": ההנחה שתכונות של אדם נובעות מהשיוך האתני שלו.

אתה יכול לבדוק, ואם תמצא שיש הבדל, אז נפתרה הבעיה, ואתה מדבר על הבדל קונקרטי שגילית במציאות. אם לא מצאת, אז אין.
למען הסר ספק, גם אם תמצא, אתה עדיין צריך להראות שההבדל נובע מגנטיקה או משהו דומה, ולא מנסיבות חיים (למשל: במדינה שיש בה הרבה אנשים שסובלים מתת תזונה, תראה גובה ממוצע יותר נמוך ומסת שריר יותר נמוכה וכו' וכו', אבל אתה לא יודע אם זה גנטי או בגלל התת תזונה).

פשוט הדברים האלה ש"כולם יודעים", הם בדרך כלל סטריאוטיפים נטולי ביסוס במציאות, ועל הדרך משקפים איזו הנחה כאילו שיש הבדלים משמעותיים בין "עמים" (מושג שלא ברור בשום צורה למה הוא מכוון בדיוק).
"יהודים טובים עם כסף" זה גם דבר ש"כולם יודעים". הוא גם לא פוגע באף אחד בפני עצמו ולא שום דבר דומה, אבל זה עדיין לא נעים לשמוע (בהנחה שאנחנו לא אוחזים בתפיסה גזענית על יהודים בעצמנו).

אבל להבנתי לא מדובר בסטריאוטיפים. אתלטים ממערב אפריקה ידועים בעיקר כספרינטרים ורוב התוצאות המהירות במרחקים הקצרים נקבעו ע"י אצנים שמוצאם ממערב אפריקה. בדיוק כמו שמזרח אפריקה שולטת בריצות הארוכות. זה לא סטריאוטיפ, אלו עובדות.

עוד עובדה היא שאם תיקח שחקנים אפריקאים שהגיעו לארץ ותשווה אותם לשחקנים הישראלים, בד"כ תראה יתרון פיזי מובהק לאפריקאים. זה לא סטריאוטיפ, זו מציאות עובדתית.

ואתלטים בסגנון של זיטו ואיגביני לא צומחים בארץ. לא תמצא אף ישראלי עם מסת שריר כזו (בטח לא טבעית) ועם כזה כח מתפרץ. גם לא אחד ל100,000. בניגריה תמצא הרבה. אז איפה פה אתה רואה סטריאוטיפ "נטול ביסוס במציאות"?
נועם שחם
קיבל.ה  735 לייקים

האדום הצורר כתב: 16 פברואר 2021, 21:38

ופה אין מקומות שבמקרה הטוב מתאימים למרעה? אתה באמת חושב ששחקן אפריקאי מגיע לישראל מ"חוות שחקנים" (מה זה אומר?) ולא מקבוצת כדורגל?
יש פה מגרשים גרועים, אבל ביחס לאפריקה כנראה שמצבנו טוב.

ואני לא באמת חושב, אני יודע. לא אני המצאתי את המינוח "חוות שחקנים" (מסכים שהוא נשמע די רע). אבל באפריקה הרבה שחקנים לא גדלים דרך מועדונים, אלא מעין אקדמיות מקומיות, הרבה פעמים בבעלות משקיעים ואנשי עסקים שפחות או יותר סוחרים בשחקנים. יש גם אקדמיות מסודרות של חלק מהמועודנים הגדולים, אבל גם הרבה אקדמיות אזוריות שמרכזות מסה של שחקנים לצורך מכירה לחו"ל.
נועם שחם
קיבל.ה  735 לייקים

נועם שחם כתב: 17 פברואר 2021, 10:40

ואני לא באמת חושב, אני יודע. לא אני המצאתי את המינוח "חוות שחקנים" (מסכים שהוא נשמע די רע). אבל באפריקה הרבה שחקנים לא גדלים דרך מועדונים, אלא מעין אקדמיות מקומיות, הרבה פעמים בבעלות משקיעים, סוכנים ואנשי עסקים שפחות או יותר סוחרים בשחקנים. יש גם אקדמיות מסודרות של חלק מהמועודנים הגדולים, אבל גם הרבה אקדמיות אזוריות שמרכזות מסה של שחקנים לצורך מכירה לחו"ל.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

נועם שחם כתב: 17 פברואר 2021, 10:37
teknoboy כתב: 16 פברואר 2021, 19:41

אבל להבנתי לא מדובר בסטריאוטיפים. אתלטים ממערב אפריקה ידועים בעיקר כספרינטרים ורוב התוצאות המהירות במרחקים הקצרים נקבעו ע"י אצנים שמוצאם ממערב אפריקה. בדיוק כמו שמזרח אפריקה שולטת בריצות הארוכות. זה לא סטריאוטיפ, אלו עובדות.

עוד עובדה היא שאם תיקח שחקנים אפריקאים שהגיעו לארץ ותשווה אותם לשחקנים הישראלים, בד"כ תראה יתרון פיזי מובהק לאפריקאים. זה לא סטריאוטיפ, זו מציאות עובדתית.

ואתלטים בסגנון של זיטו ואיגביני לא צומחים בארץ. לא תמצא אף ישראלי עם מסת שריר כזו (בטח לא טבעית) ועם כזה כח מתפרץ. גם לא אחד ל100,000. בניגריה תמצא הרבה. אז איפה פה אתה רואה סטריאוטיפ "נטול ביסוס במציאות"?
יש הבדל גדול בין "רוב התוצאות המהירות במרחקים קצרים נקבעו על ידי אתלטים ממוצא מערב אפריקאי" (עובדה) לבין "ידוע שאתלטים ממערב אפריקה הם ספרינטרים טובים" (סטריאוטיפ, ש"ידוע" לכולם).
יש גם הבדל גדול בין "נראה לי שלרוב השחקנים ממערב אפריקה שהגיעו לארץ היה יתרון פיזי מובהק*" לבין "ידוע שהניגרים קרנפים".
בזה זה נגמר. אני לא חושב שאתה גזען. אני רק מנסה להאיר התבטאויות פחות מוצלחות, ומציע לך (ולי, ולכולם, כולנו עושים את זה כל הזמן, אף אחד מאיתנו לא מיוחד בזה) לחשוב עליהן ועל המקור שלהן.

*גם לשחקנים אירופים שמגיעים לישראל יש יתרון פיזי מובהק, אז זה לא מוכיח יותר מדי, רק מעלה את ההשערה שהיסודות הפיזיים שהשחקנים הישראלים מקבלים מאוד מאוד לוקים בחסר
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
הפוסט קיבל לייק אחדKingAlpaca
הוקיץ'
קיבל.ה  3827 לייקים

היתרון הפיזי של השחקנים האירופיים שמגיעים לפה הוא לרוב קטן ביחס לאפריקאים, אבל בגדול אתה צודק, האינטואיציה שלנו בעניינים סטטיסטיים היא די גרועה בדרך כלל וצריך להיזהר מהסקת מסקנות.
האדום הצורר
קיבל.ה  652 לייקים

נועם שחם כתב: 17 פברואר 2021, 10:40

ואני לא באמת חושב, אני יודע. לא אני המצאתי את המינוח "חוות שחקנים" (מסכים שהוא נשמע די רע). אבל באפריקה הרבה שחקנים לא גדלים דרך מועדונים, אלא מעין אקדמיות מקומיות, הרבה פעמים בבעלות משקיעים ואנשי עסקים שפחות או יותר סוחרים בשחקנים. יש גם אקדמיות מסודרות של חלק מהמועודנים הגדולים, אבל גם הרבה אקדמיות אזוריות שמרכזות מסה של שחקנים לצורך מכירה לחו"ל.
יש הבדל משמעותי בין אקדמיית נוער (כמו טוברוק, לצורך העניין) לבין "חוות שחקנים". אני ממליץ להזהר בשיח הביקורתי על הכשרה מקצועית של ספורטאים אפריקאים שגם ככה ממש טובע בסטריאוטיפים גזעניים.
אינתי עומרי, הפועל.
נועם שחם
קיבל.ה  735 לייקים

השיח טובע בסטריאוטיפים אבל חלק מהדברים מבוסס.

אני עצמי נתקלתי מספר פעמים ב"סוכנים" ואנשים שמנהלים מעין "חוות שחקנים" הסרטונים ששלחו לי משם להתרשמות היו על גבול המגוחך לפעמים.
נועם שחם
קיבל.ה  735 לייקים

הוקיץ' כתב: 17 פברואר 2021, 12:55 היתרון הפיזי של השחקנים האירופיים שמגיעים לפה הוא לרוב קטן ביחס לאפריקאים, אבל בגדול אתה צודק, האינטואיציה שלנו בעניינים סטטיסטיים היא די גרועה בדרך כלל וצריך להיזהר מהסקת מסקנות.
עוד לא ראיתי אף אירופאי שמתקרב פיזית לשחקנים כמו זיטו, יעקובו או וואקמה.

בדיוק כמו שבUFC אין אף לוחם עם הנתונים הפיזיים של פרנסיסקו אנגאנו. בדיוק כמו שבריצות הקצרות תמצא לבנים בודדים שמגיעים למהירות של האצנים שמוצאם במערב אפריקה.

אין לי בעיה עם PC, אבל לא רואה את הקושי כאן.
El dudernio
קיבל.ה  1260 לייקים

אם יורשה לי לחסור רגע לנושא האשכול.
אז הבואטנג של המשחקים האחרונים הוא הטוב ביותר שהיה בהפועל. כמעט ולא טועה. לא מאבד משחק יותר מהר (עדין טעון שיפור ) ומאיים על השער
נועם שחם
קיבל.ה  735 לייקים

נראה עכשיו אחרת לגמרי. שרק ימשיך לשחק בצורה הזו.
dino
קיבל.ה  2017 לייקים

היה טוב אתמול
הוא צריך לראות הרכב קבוע לצד איינבינדר.
ההתערבות שלו בטיימינג הנכון בלחטוף, או תיקולים, היא ההבדל הגדול מול אליאס, שהגנתית חלש ולא נמצא ומרבה לטעות(עבירות טפשיות, איבודים)
redrony
קיבל.ה  622 לייקים

El dudernio כתב: 18 פברואר 2021, 15:20 אם יורשה לי לחסור רגע לנושא האשכול.
אז הבואטנג של המשחקים האחרונים הוא הטוב ביותר שהיה בהפועל. כמעט ולא טועה. לא מאבד משחק יותר מהר (עדין טעון שיפור ) ומאיים על השער
היה מצוין אתמול אבל חייב חייב להשתפר בחשיבה ההתקפית שלו. אבל זה משהו שאפשר להגיד כמעט על כל שחקן בקבוצה
Giovanni Giorgio
קיבל.ה  686 לייקים

אני ממש אוהב את השחקן הזה, אני רואה בו הרבה כישרון ויכולות שאין כמעט בליגה שלנו
הבעיה היא שהוא לא מצליח להיות עקבי, לי אישית מרגיש שהוא מבולבל תחת ההנחיות הטקטיות של קלינגר
אני בטוח שתחת המסגרת הנכונה הוא יכול להתפתח לשחקן אמצע מעולה, הרבה מעל הליגה
long live the zapta
אדום בבית
קיבל.ה  93 לייקים

לא מחזיק ממנו,שלוש שנים ממתין לראות את הפונטציאל מתממש וחוץ מגול בדרבי כלום.
מקווה שיצליחו לדחוף אותו לאיזה מועדון אחר ולהביא שחקן טוב ממנו.
פצ'ימו גרשון? פצ'ימו גרשון?!
dino
קיבל.ה  2017 לייקים

אין לך מחליף בתפקיד הזה
עזוב אם הוא עכשיו אמור להיות מתישהו בואטנג של ביטר בזמנו או משהו כזה

אייזן לפני עונה, היה יכול להיות, אבל כרגע יש איתו בעיה.
סמל אישי של משתמש
De Niro
קיבל.ה  828 לייקים

לליגה שלנו הוא מספיק טוב.
בתפקיד האחורי שלו לא נמצא טוב יותר.
שוב , קל להיפרד ומי יגיע? אחד פחות טוב.
אדום בבית
קיבל.ה  93 לייקים

ככשחקן זר משחק הוא צריך להיות יותר טוב או רמה מעל.
מצטער,הוא לא יותר טוב מאליאס.
אין מה לתת לו הרכב הוא קיבל כ''כ הרבה דקות בהפועל והראה מה המקסימום שלו.

אם לא נעיף אותו עכשיו עוד עונה שתיים הוא יילך בחינם וסתם יפריע לאייזן ואליאס.
פצ'ימו גרשון? פצ'ימו גרשון?!
עמי נאווי
קיבל.ה  109 לייקים
יצירת קשר:

עלה אתמול מאוד רעב ואגרסיבי לכל כדור ועשה יופי של עבודה הגנתית. ברגעים לא מעטים היה אפילו המצטיין על המגרש לטעמי.
אם רק היה מישהו שיעבוד איתו על החלק שבו הוא צריך לדחוף את הכדור קדימה - הוא יכול היה אשכרה להפוך לשחקן לגיטימי.
לכו!
שליחת תגובה